Czy jesteś gotowy podbijać rynek pracy?

Rzecz o podążaniu za trendami rynkowymi


Już podjąłeś decyzję o zmianie pracy. Już wiesz, że pora na zmianę. Już nie możesz się doczekać, gdy tą pracę znajdziesz. Ale czy jesteś pewny, że przeanalizowałeś co zrobić, by nie dać się przesiać przez sito rekrutacyjne? Pamiętaj o podstawowej zasadzie, zdefiniowanej przez Benjamina Franklina: „Kieruj swoim interesem, bo inaczej on tobą pokieruje”.

Zanim wyruszysz na podbój rynku pracy, na łowy nowego pracodawcy, zastanów się, czy przygotowując się do zmiany pracy rzeczywiście przestrzegasz poniższych zasad:


1. Jestem konkretnym szczegółem, a nie błąkającym się ogólnikiem

Dlaczego ludzie często nie dostają pracy? Jak sądzisz? Richard Bowles powiedział, że "ludzie nie dostają pracy nie dlatego, że nie znają trendów, rynku, ale dlatego że nie znają siebie". Z mojej praktyki rekrutacyjnej wynika, że może i znają siebie, ale nie potrafią o sobie właściwie opowiedzieć podczas interview. Mówią o sobie, a jakże, jednakże w sposób bardzo ogólny, nie dając konkretnych przykładów, szczegółów, dowodów swojej skuteczności, efektywności, sumienności. 

2. Wiem, co jest dla mnie ważne w życiu

Ludzie, którzy mają uświadomione swoje zasady, wartości i potrzeby, posiadają w sobie wewnętrzny detektor dobrych decyzji. Zmieniając pracę, warto zatem, abyś potrafił powiedzieć:
- co jest dla mnie ważne w życiu zawodowym i prywatnymi? 
- czy zależy mi na work – life balance czy raczej nie potrzebuję takiej równowagi w życiu prywatnym i zawodowym? 
- wolę pracować na własną rękę czy lepiej się czuję będąc zatrudnionym na podstawie umowy o pracę? 
- istotniejsze jest dla mnie realizowanie konkretnych projektów czy marka firmy, w której pracuję? 
- lubię mieć określoną specjalizację czy raczej pewną elastyczność w działaniu (szerszy zakres odpowiedzialności)? 
- cieszy mnie bardziej praca samodzielna czy zespołowa? 
- chcę pracować na stanowisku eksperckim czy menedżerskim? 
- bardziej satysfakcjonująca jest dla mnie ścieżka kariery inżynierska czy konsultingowa? 
- co mnie motywuje do pracy: ludzie, proces, zadania, wynik?
A teraz spisz wszystkie te odpowiedzi i podczas rozmów rekrutacyjnych sprawdzaj, czy pracodawca odpowiada na Twoje oczekiwania.

3.  Potrafię opowiedzieć na potrzeby rynku pracy

By osiągnąć sukces w toku poszukiwania pracy, warto abyśmy mieli świadomość, na jakie potrzeby naszych potencjalnych klientów – pracodawców powinniśmy odpowiedzieć. Reaguj szybko na zaproszenia do udziału w procesach rekrutacyjnych ze strony headhunterów / rekruterów. A gdy już przyjdzie do etapu rozmów rekrutacyjnych, to pamiętaj, że mistrzostwo w  nich osiąga ten, kto odkodował potrzeby rozmówcy i potem stara się je zaadresować. Zadbaj zatem o dobre przygotowanie się do rozmowy, poznaj firmę, poszukaj informacji o potencjalnym rozmówcy, zasadach i wartościach w niej obowiązujących. Przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej

4. CV jest moją wizytówką

Swoje kompetencje zaprezentuj w CV, które będzie miało atrakcyjną i przejrzystą formę, a informacje na swój temat przekaż w sposób skondensowany, analityczny. Zadbaj o to, by CV prezentowało właściwie Twoje kompetencje, Twoją specjalizację, Twoją skuteczność oraz przewagi konkurencyjne. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić dobrze, skontaktuj się ze specjalistami w tej dziedzinie: Jak napisać CV? 

5.  Jestem swoim brand managerem

Wyróżnij swoją markę. Każdy sprzedawca sprzedając towar pokazuje, który jest najlepszy i uzasadnia dlaczego akurat jego warto kupić. Opakuj swoje mocne strony i atuty zawodowe w odpowiednią autoprezentację. Zadbaj o właściwą komunikację wartości Twoich doświadczeń i Twoje efektywności zawodowej. Potrzebujesz wsparcia w tym zakresie? Skontaktuj się z nami: Przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej

5. Podążam za "Vuca World" 

Co to właściwie znaczy? To pojęcie, które coraz częściej pojawia się by określić świat, w którym żyjemy. Jest to skrót pochodzący od słów: 
- Volatility, tzn. zmienność
- Uncertainty - niepewność
- Complexity - złożoność
- Ambiguity - wieloznaczność.

To wyzwania, z którymi przychodzi nam się mierzyć na co dzień w życiu zawodowym, a także w procesie poszukiwania pracy. A zatem, by być skuteczniejszym, bądź na bieżąco z trendami rynkowymi w konkretnej dziedzinie, zadbaj o doskonalenie wiedzy, w jakim kierunku interesująca Cię branża się rozwija i dostosowuj swoje umiejętności do tych potrzeb. Analizuj oczekiwania i wymagania pracodawców, które definiują choćby w ogłoszeniach o pracę czy raportach branżowych. Bądź gotów na zmiany i dobrze się do nich przygotowuj, by podbijać rynek pracy. A może pora na zmianę zawodu, na taki, który przyniesie Ci więcej satysfakcji? Zmiana zawodu
Komentarze